התחדשות
עירונית

לא מסובך כמו שזה נשמע

העירייה החליטה שהבניין שלכם אינו עמיד בפני רעידות אדמה? נדרש לבצע פינוי בינוי באזור בו אתם גרים? אלו כנראה רק חלק מהסיבות אשר בגינן הבניין שלכם מועמד לעבור תמ"א 38.
רגע, מה זה בכלל תמ"א 38 ומה זה פינוי בינויו? ולמה לסבך אותנו במושגים שאנחנו לא מכירים? בואו נעשה קצת סדר.

תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים אשר אינם עמידים מספיק כיום בפני רעידת אדמה חזקה, שעל פי מחקרים צפויה להגיע לישראל בשנים הקרובות. פינוי בינוי הינה תכנית לשטח עירוני, במסגרתה הוחלט להרוס את בתי המגורים הישנים שבה, ולבנות במקומם בנייני מגורים חדשים. מי מחליט אילו בניינים יעברו תמ"א 38 ואילו פינוי ובינוי? העיריה היא זו שמגדירה ע"פ רשימת קריטריונים. אתם בטח שואלים את עצמכם מה יוצא לי מכל העסק הזה? הנה לכם כמה סיבות טובות:

הגדלת שטח הנכס הפרטי שלכם
(מרפסת / ממ"ד)

תשתיות חדשות
(מים / חשמל / אינסטלציה וכו')

שדרוג תנאי החיים:
הוספת מעלית / חניה

אפשרות לעיצוב מחדש
של חלל הבית

ואיך כל זה קשור אליכם כאדם הפרטי שמתגורר בבניין? אז למרות שממש מתחשק לכם לבחור באפשרות של להתעורר כל בוקר מציוצי הציפורים ולא מרעש הקידוחים בבניין, לצערכם בתקופה שכזו הבחירה אינה בידכם.
מה שכן, הבחירה שנתונה בידכם ואחת ההחלטות הקריטיות שתקבלו לפני שתצאו לדרך, הינה בחירת החברה שתלווה אתכם בתהליך.

אחרי: נובה מרקט, נתניה

לפני: שוק העיר נתניה

איך תדעו לבחור?

חשוב להבדיל בין חברות יזמיות לבין חברות קבלניות- חברה יזמית, הינה חברה העוסקת בכל הבירוקרטיה והכאב ראש – מחתימה את הדיירים, אחראית להמצאת אישורים רלוונטיים, הוצאת היתרי בנייה ועוד. למעשה, היא הזרוע המתכננת של כל הפרויקט.

לעומת זאת, החברה הקבלנית היא החברה שעוסקת בבנייה בפועל. לא מעט קורה שדיירים בוחרים חברה יזמית שנראית להם איכותית ואמינה, אך הם אינם בוחרים את הקבלן שמבצע את העבודה בשטח בפועל ושאיתו אין להם היכרות מקדימה.

למה זה חשוב? דמיינו לעצמם סיטואציה שבה היזם שלכם בחר בקבלן חיצוני, שאינכם מכירים וביום בהיר הוא פושט את הרגל או לחילופין מחליט לזנוח את הפרויקט טרם סיומו- במילים עדינות, הלך עליכם. האידיאל הוא לבחור בחברה אחת, שמכהנת כחברה יזמית וקבלנית, שתלווה אתכם מא' עד ת' וכך תוכלו להבטיח לעצמכם שקט נפשי.

אחרי: פרויקט שאוכלס

לפני: חנה סנש, ראשל"צ

שתי ציפורים במכה אחת (או יותר נכון, שלוש)

אחת החברות המובילות בתחום היא 'ליאם הנדסה' - חברה יזמית קבלנית שמבצעת עבודות הן בסקטור הציבורי והן בסקטור הפרטי, בעלת ניסיון עשיר עם וותק של למעלה מ-20 שנה. כך למעשה, בחירה בחברה שכזו יכולה להבטיח לכם, הדיירים, ליווי צמוד של הפרויקט מתחילתו ועד סופו, יחס אישי והקדשת מלוא תשומת הלב לכל שלב בפרויקט - החל משלב התכנון, הבירוקרטיה מול הרשויות ועד לגמר העבודה הסופי של הבית בפועל. דבר שיחסוך לכם המון זמן, כסף ובעיקר כאב ראש. אנחנו נהיה לכם כאמא ואבא לבייבי שלכם.

בנוסף, העובדה ש'נגב קרמיקה', המתמחה בריצופים, חיפויים, סנטריה ועוד, נמצאת בבעלותה של 'ליאם הנדסה', מאפשרת לכם הדיירים לזכות במגוון רחב ומפואר יותר.

חשוב לנו לציין שלחברת 'ליאם הנדסה' יש את הסיווג הקבלני הגבוה ביותר, סיווג המעניק לכם כדיירים ביטחון שהחברה שמבצעת עבורכם את העבודה הינה המקצועית ביותר. סיווג קבלני הוא, למעשה, היקף עבודה מקסימלי שמותר לקבלן רשום ברשם הקבלנים ואשר מתקבל על ידם, ומושפע מבחינות שהם עורכים ומביקורות על החברה.

אחרי: פרויקט שאוכלס

לפני: משה הס 1, ראשל"צ

אז איך זה מתבצע בפועל?

הוועד והעורך דין שמייצגים את הדיירים בבניין, פונים אלינו, החברה היזמית קבלנית, לקבלת הצעה לדרישות המתבקשות. בדרך כלל התמורות מובנות מראש, כי הן כפופות למגבלות העירייה. בשנים עברו, יזמים הבטיחו תמורות לא מציאותיות לדיירים כאשר העירייה אינה אישרה אותן, דבר שהביא לאכזבת הדיירים מהפרויקט, ולכן חשוב לנו לשקף מראש באופן מדויק מה היא תוכנית הפעולה והתוצרים הסופיים שתקבלו.

בסופו של דבר, חשוב להבין שהתחדשות עירונית מהווה פלטפורמה לשיפור תנאי המחיה של כלל האוכלוסייה - הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט החברתי, בזכות ההזדמנות להגדיר מחדש את המרחב האורבני ולמשוך קהילה צעירה ומגוונת למקום.

נגישות